Na ekranie Twojego komputera pojawiają się fotorealistyczne wizualizacje, ale w tle głośniki buczą i trzeszczą – dźwięk w grach jest często bardzo daleki od jakości hi-fi. Na szczęście można to zmienić, wkładając w to niewiele wysiłku. Jakie są specjalne wymagania dla głośników gamingowych? W tym artykule przedstawimy i wyjaśnimy wszyskie informacje na temat systemów gamingowych, połączeń i formatów oraz podzielimy się wskazówkami, jak prawidłowo skonfigurować głośniki gamingowe.
2.0, 2.1, 5.1, 7.1 – czy istnieje klasyczna konfiguracja dla zestawów gamingowych?
Zestaw 2.0 z małymi głośnikami po lewej i prawej stronie monitora jest typowy dla komputerów stacjonarnych. Chociaż zawsze zależy to od danego systemu, taka konfiguracja bez subwoofera zwykle oznacza, że basy nie są mocne i dudnią przy wyższych poziomach głośności. Wiele ścieżek i efektów dźwiękowych w grach charakteryzuje się dużą ilością basów – dzięki temu wrażenia z gry są o wiele bardziej imponujące.
Kolejną możliwością jest klasyczny zestaw kina domowego 5.1 z głośnikami centralnymi i tylnymi. Zarówno w przypadku filmów, jak i gier, dźwięk przestrzenny tworzy autentyczne tło dźwiękowe dla akcji na ekranie. Przynajmniej w teorii, podczas grania w gry można polegać nie tylko na oczach, ale także na uszach i lokalizować niebezpieczeństwa za pomocą dźwięków. W praktyce jakość dźwięku zależy od tego, czy dźwięk w grze jest rzeczywiście miksowany dla sześciu oddzielnych kanałów. Istnieje wiele gier, które mają tryb 5.1 w ustawieniach, takich jak “Counter Strike: Global Offensive” (CS:GO). Xbox Series X i PlayStation 5 również obsługują przestrzenny dźwięk dzięki głośnikom do gier.
Najbardziej rozbudowaną konfiguracją dla konwencjonalnych formatów dźwięku przestrzennego jest zestaw 7.1. W tym przypadku dwa dodatkowe głośniki efektowe są umieszczone za obszarem odsłuchu. Dodatkowe kanały umożliwiają odtwarzanie efektów dźwiękowych w pomieszczeniu w jeszcze bardziej zróżnicowany sposób. Poszczególne głośniki są sterowane w zależności od tego, czy efekty dźwiękowe mają być odtwarzane z boku, czy z tyłu. Może to zapewnić jeszcze bardziej wciągające wrażenia w grach, zwłaszcza w strzelankach.
Podłączanie głośników gamingowych – na co należy zwrócić uwagę
W przypadku najnowszych systemów wielokanałowych należy zwrócić uwagę na prawidłowe podłączenie głośników. Gniazdo jack 3,5 mm jest nadal najczęściej używanym interfejsem audio w komputerach. Można go używać do sterowania systemami 2.0 i 2.1 z aktywnymi głośnikami lub słuchawkami gamingowymi. Jednak wtyczka jack naturalnie osiąga swoje granice w przypadku systemów surround.
W przypadku głośników pasywnych często można podłączyć odpowiedni amplituner lub wzmacniacz za pomocą kabli TOSLINK, RCA lub HDMI. Najważniejsze jest to, które interfejsy obsługuje komputer i które gniazda są wolne. Niektóre głośniki można również podłączyć do komputera za pośrednictwem wielofunkcyjnego interfejsu USB. USB jest również często używane, jeśli komputer ma być podłączony do zewnętrznej karty dźwiękowej.
USB czy wtyczka jack – o czym należy pamiętać
USB jest nadal popularnym interfejsem w komputerach stacjonarnych, laptopach i smartfonach. Jeśli spełnione są pewne wymagania techniczne, sygnały audio mogą być również przesyłane przez USB. Transmisja danych audio w formie cyfrowej różni się od transmisji przez gniazdo analogowe, które dostarcza już wzmocniony sygnał audio.
Pakiety danych są przesyłane z dysku twardego do karty dźwiękowej USB przez USB, a następnie konwertowane i wzmacniane w głośniku. Wymagany do tego konwerter cyfrowo-analogowy znajduje się na płytach głównych komputerów i kartach dźwiękowych. Szczególną cechą głośników z portem USB jest to, że podobnie jak głośniki aktywne, są one wyposażone w zintegrowany wzmacniacz, a także przetwarzają sygnały dźwiękowe.
Aby mieć pewność, zwróć uwagę na zainstalowaną kartę dźwiękową USB. W każdym głośniku z portem USB zintegrowany jest konwerter, który przekształca sygnał cyfrowy na analogowy dla wzmacniacza.
Jeśli chodzi o jakość rzeczywistych przetworników dźwięku, do głośników USB mają zastosowanie te same kryteria, co do innych głośników. Można również podłączyć systemy wielokanałowe przez USB, pod warunkiem, że karta dźwiękowa obsługuje odpowiednią liczbę kanałów.
Dźwięk, który pokochają gracze
Kiedy głośniki gamingowe wymagają nowej karty dźwiękowej?
Niektóre wysokiej jakości głośniki mogą brzmieć zaskakująco słabo na komputerze. Powodem tego jest zazwyczaj wewnętrzna karta dźwiękowa. Karta dźwiękowa komputera, a przede wszystkim wbudowany w niej przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwarza cyfrowe dane audio dla głośników. Jeśli karta zainstalowana na płycie głównej nie konwertuje danych cyfrowych na precyzyjne sygnały analogowe, głośniki do gier nie mogą z nimi wiele zrobić. W szczególności systemy dźwięku przestrzennego okazują się nieskuteczne, jeśli nie są obsługiwane przez kartę dźwiękową.
Nową kartę dźwiękową można podłączyć wewnętrznie (zwykle za pośrednictwem standardowego złącza PCI Express) lub zewnętrznie. Zewnętrzne interfejsy audio są zwykle podłączane przez USB lub Firewire. W zależności od wariantu, zintegrowane wyjścia i obsługiwane formaty audio mogą się różnić. Na naszym blogu można również dowiedzieć się, jakie połączenia cyfrowe i analogowe są dostępne dla kart dźwiękowych.
Jeśli karta dźwiękowa obsługuje Dolby Digital Live lub DTS Connect, możliwy jest nawet dźwięk Dolby Atmos w grach. Formaty dźwięku przestrzennego przygotowują sygnały stereo dla wielokanałowych systemów dźwiękowych w grach. Oznacza to, że systemy wielokanałowe mogą być sterowane z komputera, nawet jeśli sama gra nie może dostarczyć danych audio dla dźwięku przestrzennego. Xbox Series X i Series S obsługują Dolby Atmos i Dolby Vision. PlayStation 5 obsługuje również Dolby Atmos dzięki najnowszej aktualizacji z września 2023 roku.
Prawidłowa konfiguracja głośników gamingowych
Sposób umieszczenia głośników zależy przede wszystkim od tego, jakie możliwości przestrzenne masz w swoim pokoju. Niemniej jednak, istnieje kilka zasad, które powinieneś znać.
Głośniki przednie są umieszczone po lewej i prawej stronie w tej samej odległości od monitora lub przymocowane do ściany nad biurkiem. Należy starać się zachować jak największą odległość między miejscem siedzącym a głośnikami. Najlepiej byłoby, gdyby głośniki przednie znajdowały się na wysokości głowy. Ogólnie rzecz biorąc, wysokość instalacji od 0,80 do 1,60 metra zapewnia dobre rezultaty. Jeśli głośniki znajdują się znacznie poniżej wysokości głowy, należy je nieco podnieść z przodu, aby promieniowały w kierunku głowy.
Inną opcją instalacji są stojaki. Umieść je za biurkiem, jeśli pozwalają na to warunki pomieszczenia. Większa odległość od miejsca odsłuchu przybliża nas do idealnych wymiarów trójkąta stereo. Lokalizacja subwoofera zależy w dużej mierze od użytkownika. Umieszczenie go pod biurkiem jest możliwe, choć nie idealne. Lepiej jest umieścić subwoofer obok biurka.
W konfiguracji 5.1 dla klasycznego dźwięku przestrzennego dodaje się również głośnik centralny i głośniki tylne. Ponieważ pierwszy z nich jest przeznaczony do odtwarzania głosu, powinien być umieszczony jak najbliżej monitora – w ten sposób dźwięk i obraz tworzą jedną całość.Głośniki tylne lub surround powinny być umieszczone na ścianach bocznych, nieco przesunięte za pozycję odsłuchową. W przeciwieństwie do głośników przednich, głośniki satelitarne surround nie powinny być skierowane bezpośrednio w kierunku głowy użytkownika. Głośniki tylne dobrze jest umieścić na wysokości od 1,40 do 1,80 metra i w odległości co najmniej 1 metra od miejsca odsłuchu.
W systemie 7.1 dodatkowe tylne głośniki surround powinny być umieszczone na tej samej wysokości co głośniki tylne. Odległość między tymi czterema głośnikami efektowymi powinna być taka sama. Aby stworzyć wrażenie dźwięku przestrzennego, dwa dodatkowe głośniki nie powinny być skierowane bezpośrednio na obszar odsłuchu.
Głośniki gamingowe marki Teufel
- Zestaw CONSONO 25 CONCEPT Surround “5.1” wymaga jedynie ustawienia w salonie i jest gotowy do natychmiastowego odtwarzania, ponieważ amplituner AV jest już zintegrowany w subwooferze CONCEPT 8. Od teraz wszystko, co musisz zrobić, to odpalić ulubioną grę.
- Zestaw ULTIMA 20 CONCEPT Power Edition “2.1” jest idealny do gier na komputerze. Dwie kolumny podstawkowe są umieszczone po prawej i lewej stronie monitora, podczas gdy subwoofer CONCEPT 12 zapewnia sporą dawkę basu.
Najlepsza zabawa podczas grania: słuchawki i akcesoria Teufel
Podsumowanie
- Zazwyczaj głośniki gamingowe są używane w konfiguracji stereo 2.0 lub 2.1.
- Podłączenie jest zwykle wykonywane za pomocą wtyczki jack 3,5 mm.
- Zintegrowana karta dźwiękowa często nie wystarcza do uzyskania dźwięku przestrzennego 5.1/7.1.
- Zewnętrzne karty dźwiękowe można zazwyczaj podłączyć przez USB lub Firewire.
- Dzięki wzmacniaczom dźwięku przestrzennego możesz cieszyć się grami wideo w jakości Dolby Atmos.
Uwaga: Funkcja komentowania jest dostępna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8 do 21.