Wystawione na próbę słuchową: testujemy Dolby Surround, Dolby Digital i inne standardy

Kable są już podłączone, odpowiednie złącze znalezione, a każdy głośnik jest dokładnie ustawiony co do milimetra: jeśli wszystkie zadania zostały wykonane i nowy system dźwiękowy jest już gotowy do gry, w następnym kroku należy sprawdzić dźwięk. Zakupiłeś system dźwiękowy z technologią Dolby Digital? A może chciałbyś przetestować, jak w rzeczywistowiści gra Twój system z Dolby Surround lub z innym standardem dźwiękowym? Specjalnie dla Ciebie wyszukaliśmy parę możliwości przetestowania Twojego zestawu z Dolby Surround.

Dlaczego należy przetestować Dolby Surround, Dolby Digital i inne standardy?

Zasadniczo można przyjąć, że wysokiej jakości głośniki wykonają swoją pracę i będą odtwarzały mocny i potężny dźwięk. Ale jak to mówi stare przysłowie: kontrola to podstawa zaufania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że każde pomieszczenie jest inne. Nawet jeśli siła systemu dźwiękowego została zademonstrowana w sklepie, to Twój salon ma przecież inne wymiary, inne meble, a Ty sam być może siedzisz w innym odstępie od głośników. Istnieje wiele małych i dużych aspektów, które mają wpływ na akustykę pomieszczenia. Dlatego przetestowanie nowego systemu dźwiękowego odgrywa istotną rolę.

Jeśli zmieniasz zestaw stereo na wielokanałowy system, czeka na Ciebie całkiem inny dźwiękowy świat. W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na technologii Dolby. To przedsiębiorstwo juz od 1965 roku zajmuje się produkcją niezwykłych standardów dźwiękowych. Do nich należą między innymi:

  • Dolby Surround został zaprezentowany w 1982 roku. Ta technologia jest obsługiwana przez cztery kanały w dwóch ścieżkach dźwiękowych.
  • Dolby Digital obsługuje kanały 5.1 i w latach 90-tych zapoczątkował przejście z analogowego do cyfrowego dźwięku przestrzennego. Zasadniczo z technologią Dolby Digital Plus są możliwe kanały 13.1. A to wszystko odbywa się przy niewielkiej ilości danych, dzięki czemu standard DD+ optymalnie nadaje się do streamingu dźwięku.
  • Dolby True Digital jest standardem wielokanałowym, który został stworzony dla odtwarzaczy Blu-ray: dzięki niemu słuchacz otrzymuje bezstratny dźwięk, a do tego zaoszczędza miejsce na dysku.
  • Dolby Atmos razem z głośnikami wyskotonowymi stawia kropkę nad i w Twoim zestawie kina domowego. Dla tego wymagającego standardu stworzyliśmy specjalny poradnik z testami wideo.

Te produkty gwarantują dźwięk Dolby w Twoim domu

ULTIMA 40 SURROUND AVR DLA DOLBY ATMOS “5.1.2”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Jak przetestować system dźwiękowy?

Aby poznać pełnię możliwości systemu dźwiękowego możesz oczywiście włączyć Twój ulubiony film akcji z odpowiednią ścieżką dźwiękową na odtwarzaczy Blu-ray. Obecne hity filmowe posiadają z reguły standard Dolby Digital. Wystarczy rzucić okiem na tylną stronę okładki filmu. Również Netflix ma w swojej ofercie wiele filmów i seriali z dźwiękiem 5.1.  Na stronie informacyjnej filmu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Jednakże krótkie i stworzone specjalnie dla standardów Dolby Digital i Dolby Surround testy wideo mają tę zaletę, że w przeciągu paru minut możesz zobaczyć przeróżne dźwiękowe efekty, które wymagają użycia każdego głośnika i każdej ścieżki kanałowej. Raz głośno, raz z potężnym basem, raz cicho i delikatnie, innym razem pojawia się dynamiczna scena na pierwszym planie albo trzeszczenie za plecami: w rezultacie usłyszysz całą paletę dźwięków.

Gdzie znajdę filmiki do przetestowania Dolby Digital?

Miejscem, w którym możesz znaleźć filmiki wszelkiego rodzaju jest serwis YouTube. Jednakże ten ulubiony portal wideo nie może odtwarzać dźwięku 5.1 i 7.1, nawet jeśli ustawisz jakość na najwyższą z możliwych. Ale jeśli szukasz filmików do przetestowania Dolby Surround i innych standardów, znajdziesz je właśnie w serwisie YouTube. Tak jak w przypadku poniższego filmiku, który zawiera wiele połączonych trailerów. Co prawda nie jest to źródło 5.1, ale Twój system przekaże wszystkie ścieżki dźwiękowe do wszystkich kanałów, a Ty dostaniesz małą próbkę tego, co potrafi Twój system

YouTube

By loading the video, you agree to YouTube's privacy policy.
Learn more

Load video

Filmiki z prawdziwym dźwiękiem 5.1, które nadają się do przetestowania Dolby Digital, znajdziesz na przykład na demo-world.eu. Tam znajduje się cała seria krótkich filmików, które możesz pobrać na potrzeby testu. Niektóre z nich będą Ci już dobrze znane z kina, gdzie przed rozpoczęciem właściwego filmu często zostaje zaprezentowana moc i siła systemu dźwiękowego.

Również dla przetestowania Dolby Vision znajdziesz w internecie pasujące filmiki: a to dlatego, że Dolby stworzył również technologię dla odtwarzania obrazu. Jeśli więc znajdziesz odpowiednie wideo w serwisie YouTube, możesz również wyjść z założenia, że są one skompresowane i nie są żadnym wyzwaniem dla Twojego telewizora.

Obsługują Dolby Digital (Plus): soundbary i systemy dźwiękowe marki Teufel

  • CINEBAR ONE: zaskoczony widokiem soundbara? W tej małej listwie dźwiękowej skrywa się silna technologia. Oszczędzający miejsce CINEBAR ONE obsługuje standard Dolby Digital Plus i pasuje do Twojego telewizora oraz komputera. O mocny i elektryzujący dźwięk dbają między innymi cztery przetworniki high-performance oraz końcówki mocy dla wysokich poziomów dźwiękowych.
  • CONCEPT E 450 Digital „5.1-Set“: klasyczny system wielokanałowy 5.1 wymaga prawie tak samo niewiele miejsca, jak nasz smukły soundbar. System CONCEPT E 450 DIGITAL 5.1 pasuje również do mniejszych pomieszczeń dzięki pięciu oszczędzającym miejsce głośnikom, które pomimo swoich rozmiarów odtwarzają niezwykle mocny dźwięk. O energetyczne brzmienie dba również subwoofer XXL typu downfire: ogromne centrum sterowania systemu, który nie potrzebuje żadnego zewnętrznego amplitunera.

Inne produkty z obsługą Dolby Digital

LT4 IMPAQ EASY “5.1-SET L”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

CINEBAR DUETT “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wskazówki i porady dla ustawienia Twojego systemu kina domowego

Jesteś w początkowej fazie ustawiania Twojego systemu? Zanim przejdziesz do testowania dźwięku, wszystko musi być na swoim miejscu. Chyba że zamiast systemu 5.1 zainwestujesz w soundbar z prawdziwym dźwiękiem przestrzennym: jego ustawienie jest dziecinnie proste. Dla prawidłowej pozycji, ustawienia i podłączenia Twoich głośników mamy dla Ciebie parę wskazówek w zanadrzu:

Powiązane artykuły

Napisz komentarz

Uwaga: komentarze z pytaniami dotyczącymi serwisu produktów nie zostaną opublikowane. W sprawach dotyczących obsługi, reklamacji lub kompatybilności prosimy zwrócić się do naszego Biura Obsługi Klienta. Dziękujemy.

Twój komentarz zostanie sprawdzony przez naszego moderatora, zanim pojawi się na stronie.

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.