Wystawione na próbę słuchową: testujemy Dolby Surround, Dolby Digital i inne standardy

Kable są już podłączone, odpowiednie złącze znalezione, a każdy głośnik jest dokładnie ustawiony co do milimetra: jeśli wszystkie zadania zostały wykonane i nowy system dźwiękowy jest już gotowy do gry, w następnym kroku należy sprawdzić dźwięk. Zakupiłeś system dźwiękowy z technologią Dolby Digital? A może chciałbyś przetestować, jak w rzeczywistowiści gra Twój system z Dolby Surround lub z innym standardem dźwiękowym? Specjalnie dla Ciebie wyszukaliśmy parę możliwości przetestowania Twojego zestawu z Dolby Surround.

Dlaczego należy przetestować Dolby Surround, Dolby Digital i inne standardy?

Zasadniczo można przyjąć, że wysokiej jakości głośniki wykonają swoją pracę i będą odtwarzały mocny i potężny dźwięk. Ale jak to mówi stare przysłowie: kontrola to podstawa zaufania. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że każde pomieszczenie jest inne. Nawet jeśli siła systemu dźwiękowego została zademonstrowana w sklepie, to Twój salon ma przecież inne wymiary, inne meble, a Ty sam być może siedzisz w innym odstępie od głośników. Istnieje wiele małych i dużych aspektów, które mają wpływ na akustykę pomieszczenia. Dlatego przetestowanie nowego systemu dźwiękowego odgrywa istotną rolę.

Jeśli zmieniasz zestaw stereo na wielokanałowy system, czeka na Ciebie całkiem inny dźwiękowy świat. W tym artykule skupiamy się przede wszystkim na technologii Dolby. To przedsiębiorstwo juz od 1965 roku zajmuje się produkcją niezwykłych standardów dźwiękowych. Do nich należą między innymi:

  • Dolby Surround został zaprezentowany w 1982 roku. Ta technologia jest obsługiwana przez cztery kanały w dwóch ścieżkach dźwiękowych.
  • Dolby Digital obsługuje kanały 5.1 i w latach 90-tych zapoczątkował przejście z analogowego do cyfrowego dźwięku przestrzennego. Zasadniczo z technologią Dolby Digital Plus są możliwe kanały 13.1. A to wszystko odbywa się przy niewielkiej ilości danych, dzięki czemu standard DD+ optymalnie nadaje się do streamingu dźwięku.
  • Dolby True Digital jest standardem wielokanałowym, który został stworzony dla odtwarzaczy Blu-ray: dzięki niemu słuchacz otrzymuje bezstratny dźwięk, a do tego zaoszczędza miejsce na dysku.
  • Dolby Atmos razem z głośnikami wyskotonowymi stawia kropkę nad i w Twoim zestawie kina domowego. Dla tego wymagającego standardu stworzyliśmy specjalny poradnik z testami wideo.

Te produkty gwarantują dźwięk Dolby w Twoim domu

ULTIMA 40 SURROUND AVR DLA DOLBY ATMOS “5.1.2”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

THEATER 500 SURROUND “5.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Jak przetestować system dźwiękowy?

Aby poznać pełnię możliwości systemu dźwiękowego możesz oczywiście włączyć Twój ulubiony film akcji z odpowiednią ścieżką dźwiękową na odtwarzaczy Blu-ray. Obecne hity filmowe posiadają z reguły standard Dolby Digital. Wystarczy rzucić okiem na tylną stronę okładki filmu. Również Netflix ma w swojej ofercie wiele filmów i seriali z dźwiękiem 5.1.  Na stronie informacyjnej filmu znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Jednakże krótkie i stworzone specjalnie dla standardów Dolby Digital i Dolby Surround testy wideo mają tę zaletę, że w przeciągu paru minut możesz zobaczyć przeróżne dźwiękowe efekty, które wymagają użycia każdego głośnika i każdej ścieżki kanałowej. Raz głośno, raz z potężnym basem, raz cicho i delikatnie, innym razem pojawia się dynamiczna scena na pierwszym planie albo trzeszczenie za plecami: w rezultacie usłyszysz całą paletę dźwięków.

Gdzie znajdę filmiki do przetestowania Dolby Digital?

Miejscem, w którym możesz znaleźć filmiki wszelkiego rodzaju jest serwis YouTube. Jednakże ten ulubiony portal wideo nie może odtwarzać dźwięku 5.1 i 7.1, nawet jeśli ustawisz jakość na najwyższą z możliwych. Ale jeśli szukasz filmików do przetestowania Dolby Surround i innych standardów, znajdziesz je właśnie w serwisie YouTube. Tak jak w przypadku poniższego filmiku, który zawiera wiele połączonych trailerów. Co prawda nie jest to źródło 5.1, ale Twój system przekaże wszystkie ścieżki dźwiękowe do wszystkich kanałów, a Ty dostaniesz małą próbkę tego, co potrafi Twój system

YouTube

Odtwarzając to video, wyrażasz zgodę na politykę prywatności YouTube.
Dowiedz się więcej

Odtwórz video

Filmiki z prawdziwym dźwiękiem 5.1, które nadają się do przetestowania Dolby Digital, znajdziesz na przykład na demo-world.eu. Tam znajduje się cała seria krótkich filmików, które możesz pobrać na potrzeby testu. Niektóre z nich będą Ci już dobrze znane z kina, gdzie przed rozpoczęciem właściwego filmu często zostaje zaprezentowana moc i siła systemu dźwiękowego.

Również dla przetestowania Dolby Vision znajdziesz w internecie pasujące filmiki: a to dlatego, że Dolby stworzył również technologię dla odtwarzania obrazu. Jeśli więc znajdziesz odpowiednie wideo w serwisie YouTube, możesz również wyjść z założenia, że są one skompresowane i nie są żadnym wyzwaniem dla Twojego telewizora.

Obsługują Dolby Digital (Plus): soundbary i systemy dźwiękowe marki Teufel

  • CINEBAR ONE: zaskoczony widokiem soundbara? W tej małej listwie dźwiękowej skrywa się silna technologia. Oszczędzający miejsce CINEBAR ONE obsługuje standard Dolby Digital Plus i pasuje do Twojego telewizora oraz komputera. O mocny i elektryzujący dźwięk dbają między innymi cztery przetworniki high-performance oraz końcówki mocy dla wysokich poziomów dźwiękowych.
  • CONCEPT E 450 Digital „5.1-Set“: klasyczny system wielokanałowy 5.1 wymaga prawie tak samo niewiele miejsca, jak nasz smukły soundbar. System CONCEPT E 450 DIGITAL 5.1 pasuje również do mniejszych pomieszczeń dzięki pięciu oszczędzającym miejsce głośnikom, które pomimo swoich rozmiarów odtwarzają niezwykle mocny dźwięk. O energetyczne brzmienie dba również subwoofer XXL typu downfire: ogromne centrum sterowania systemu, który nie potrzebuje żadnego zewnętrznego amplitunera.

Inne produkty z obsługą Dolby Digital

CINEBAR DUETT “2.1-SET”

PRZEJDŹ DO PRODUKTU

Wskazówki i porady dla ustawienia Twojego systemu kina domowego

Jesteś w początkowej fazie ustawiania Twojego systemu? Zanim przejdziesz do testowania dźwięku, wszystko musi być na swoim miejscu. Chyba że zamiast systemu 5.1 zainwestujesz w soundbar z prawdziwym dźwiękiem przestrzennym: jego ustawienie jest dziecinnie proste. Dla prawidłowej pozycji, ustawienia i podłączenia Twoich głośników mamy dla Ciebie parę wskazówek w zanadrzu:

Powiązane artykuły

Funkcja komentowania jest codziennie dostępna od godziny 8:00 do 21:00. 

Autor

Redakcja Bloga Teufel

Wszystko o słuchawkach, głośnikach Bluetooth i systemach kina domowego. Ponadto wiele przydatnych wskazówek dotyczących uzyskania najlepszego dźwięku prosto od zespołu naszych ekspertów.